Regeneracja pomp hydraulicznych to proces naprawczy, mający na celu przywrócenie ich do pierwotnego stanu technicznego. Zakres czynności wykonywanych podczas regeneracji pomp hydraulicznych uzależniony jest od stopnia zużycia elementów napędowych oraz konstrukcyjnych pompy. Naprawa pomp hydraulicznych to proces zapewniający lepszą pracę urządzeń budowlanych.
Jak przebiega naprawa pomp hydraulicznych w zakładzie hydrauliki siłowej? Naprawa i regeneracja pomp
Pierwszym etapem regeneracji pomp hydraulicznych jest demontaż całej pompy ze sprężarek hydraulicznych. W przypadku pomp ręcznych, mieszkańcami sprężarek są tłoki, w przypadku pomp samo zatapiających zbiornik pierwotnego ciśnienia, a w przypadku pomp kierunkowych sprężynowa tarcza i głowica tłoczna.
Dalsze działania podczas regeneracji pomp hydraulicznych to: ponowne czyszczenie pompy oraz zakładanie nowego tłoczka i pierścienia tnącego. Zasada działania jest prosta – wymieniane są elementy, które fizycznie uległy zużyciu lub uszkodzeniu mechanicznemu.
Techniczna regeneracja pomp hydraulicznych tłoczkowych jest niedroga, ale czasochłonna. Umożliwia ona przywrócenie ich do stanu sprzed zauważalnej usterki, co pozwala na wielokrotne wykorzystanie urządzenia.
Regeneracja pomp hydraulicznych polega na czyszczeniu, smarowaniu oraz ponownym zamontowaniu elementów napędu. Czynności te wykonywane są przez fachowców hydrauliki siłowej, którzy posiadają doświadczenie i odpowiednie narzędzia. W ten sposób możliwe jest przywrócenie pompy do całkowicie oryginalnego stanu.
Mechanicy hydrauliki siłowej nie wymieniają tylko elementów, które uległy uszkodzeniu mechanicznemu. Każda pompa hydrauliczna jest podobna do innego urządzenia – zmiana stylu regeneracji może spowodować rozszczelnienie lub zerwanie pompy. Przed rozpoczęciem prac warto poprosić o poradę specjalistów od hydrauliki siłowej i skonsultować cenę wykonania czynności technicznych.
Naprawa pompy hydraulicznej – najczęstsze powody uszkodzeń i objawy.
Najczęstszym powodem uszkodzenia pompy hydraulicznej jest praca na niskim ciśnieniu. Ciśnienie to odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie maszyny. Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, pompa może się uszkodzić. Innym częstym powodem uszkodzeń pompy hydraulicznej jest praca na wysokich temperaturach. Warto wiedzieć, że pompy hydrauliczne mogą pracować w określonym zakresie temperatur. Ponadto może to doprowadzić do uszkodzenia blokującego, obudowy lub regulatora. Jeżeli maszyna pracuje bez kołnierza regulacyjnego i nie ma go podczas konserwacji, można się tego również spodziewać. Drugim ważnym czynnikiem jest ciśnienie wewnętrzne. Jeżeli ciśnienie jest zbyt wysokie, to może doprowadzić do uszkodzenia pompy hydraulicznej.
Kiedy konieczna jest naprawa pomp hydraulicznych? Pomp hydraulicznych regeneracja
Oto najczęstsze objawy uszkodzenia pompy hydraulicznej:
– Bierność maszyny;
– Brak mocy;
– Cicha praca;
– Uszkodzona powłoka i inne trudno zidentyfikowane problemy (wydostawanie się oleju lub przecieki, uszkodzenia).
Jeśli maszyna jest bierna i nie jest w stanie prowadzić standardowych działań zużywając mniej paliwa niż zwykle, to może oznaczać problem z pompą hydrauliczną. W takim przypadku należy sprawdzić ciśnienie wewnętrzne, ponieważ wtedy maszyna nie będzie mogła pracować. Jeżeli maszyna nie ma mocy, to prawdopodobnie pompa hydrauliczna jest uszkodzona. Warto wiedzieć, że większość maszyn ma kilka pomp hydraulicznych, które odpowiadają za różne zadania. Przykładowo w koparkach są pompy hydrauliczne, które odpowiadają za ruch łyżką lub układ jezdny. Jeżeli zauważymy, że maszyna nie ma mocy lub jej ruchy nie są płynne, to warto sprawdzić ciśnienie za pomocą manometru. Ponadto cicha praca maszyny może być objawem uszkodzenia pompy hydraulicznej.
Uszkodzenia pompy hydraulicznej może być również przeciek oleju. Jeżeli zauważymy, że z maszyny wydostaje się olej, to najprawdopodobniej mamy problem z pompą hydrauliczną. Warto sprawdzić ciśnienie wewnętrzne, ponieważ jeśli jest ono zbyt niskie lub zbyt wysokie, to może doprowadzić do uszkodzenia pompy hydraulicznej. Jeżeli maszyna ma tylko jedną pompę, to może oznaczać uszkodzenie przełożenia i innych elementów, które powinny być sprawne podczas działania maszyny w zakładzie hydrauliki siłowej.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/