Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Prasóweczki

Lato to moment, w jakim chętnie spędzamy pora na świeżym powietrzu i wybieramy się na podróże do lasów, parków, czy te nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy przechodzimy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W czasie spotkania tego gada wiele osób ma lęk myśląc, że teraz widzi żmiję, tymczasem najczęściej jest przed sobą zaskrońca. Te dwa węże odda się dość łatwo rozróżnić. Wystarczy tylko doświadczyć i zapamiętać ich wyjątkowe cechy, które są zazwyczaj widoczne teraz na ważny etap oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby odróżnić te dwa gatunki węży, należy mieć wiedzę mówiącą ich istotnych cech, takich jak np. sylwetka i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że część węży ucieka na wizerunek człowieka oraz nierzadko nie daje momentu na stworzenie oględzin. Sprowadzają się jednak osobniki, które wylegują się w ciepłych piaszczystych, bądź kamienistych miejscach i zupełnie nie zamierzają uciekać. To normalny widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W czasie spotkania węża ważną pracą, o której powinniśmy myśleć jest specjalny zygzak, istniejący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy stanowić szczęśliwi. Może mamy bowiem do czynienia z kolejnym sposobem węża. Jeśli gad jest stały możemy także zwrócić uwagę na jego głowę. U żmii stanowi ona wyraźnie oddzielona z reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, iż w Polsce występuje gatunek węża, który znacznie łatwo pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają oczywiście jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie istnieje zawsze jadowity, dlatego więcej nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona oraz z zaskrońcem. Takie pomyłki dają się jednak znacznie rzadziej, niż w sukcesie gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie różni się bowiem od żmii. Jego ciało ma jednolity, najczęściej szary, bądź brązowy kolor, natomiast na jego osobie znajdują się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, znacznie łatwo rozpoznać zaskrońca, który nie jest jadowity, natomiast na wizerunek człowieka ucieka, bądź udaje martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może znajdować do 100 centymetrów długości i nierzadko jest tonu ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej odróżnić go po kolorze mięsa i braku charakterystycznego zygzaka. Najbardziej rozpowszechnioną cechą zaskrońca są i dwie żółte plamy, spotykające się na jego osobie. Wąż tenże w sytuacji zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co stanowi sugerować, iż istnieje blady i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej jest kolor kremowy a stanowi wyższy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te bardzo cieńsze niż żmije. Grubość ich grona jest słabsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej rozpowszechnioną cechą żmii jest kreujący na jej ciele zygzak oraz głowa, która szybko identyfikuje się z reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź zielone, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To wielkie węże, które są z listy znacznie grubsze z nowych rodzajów, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, iż w Polsce rzadko, a zawsze powstaje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w pełni czarne, dlatego też zygzak na ich gronie że nie być znany.

Kiedy się zachować gdy spotkamy żmiję na własnej drodze?

Patrząc w swoim pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze potrafi to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede ludziom nie wykonujmy przypadkowych stylów również nie uciekajmy, tak aby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby sprawić np. do ukąszenia. Żmija jest płochliwa i pewnie ucieknie na polski widok, lecz w sytuacji, gdy nie ma istotny ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Jeżeli jednak nieszczęśliwie dołączyło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w strony kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a potem starać się unieść w głowę. Jeśli istnieje taka oferta można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak przekonując się, że kobieta ukąszona stoi w wygodnym miejscu. Właściwie istnieje jeszcze położyć na ukąszenie zimny okład, który nieco złagodzi opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak już wezwać karetkę. To odpowiednie ze względu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments