Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w konfrontacji z koronawirusem

Artykuł miesiąca Opinie Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Polski naukowiec rozpracował enzym pierwszy w konfrontacji z koronawirusem Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, którego odbywanie potrafi istnieć główne dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. – Jeśli enzym potrakujemy jako zamek, to my do niego zrobili klucz – mówi naukowiec.

– Od paru lat współpracujemy z klasą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Profesor miał kolosalny pomysł na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – zaznacza prof. Drąg
Dodaje, że z badań tychże mogą właśnie mieć też chemicy, i nawet firmy do stworzenia testów diagnostycznych, które powodowały szybciej ustalić, czy człowiek ma koronawirusa
Zespół wrocławskich badaczy już dziś nieodpłatnie udostępnił swoje produkty naukowcom z pełnego świata

– Jest to tak wtedy najistotniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o jakim tajemniczo prowadzą firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – tak o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w dziale nauk chemicznych także o materiałach.

Prowadzone przez badaczy z Wrocławia badania zatrzymują się też podstawą dla poszukiwań środku na COVID-19.

Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, które są w ostatnim wirusie. – To gwarantuje mu poczucie. Zahamowanie robienia tego enzymu natychmiast powoduje, iż ten wirus ginie – tłumaczy naukowiec.

– Gdyby opracować lek, który inhibitowałby wykonywanie tego enzymu (hamowałby jego praca – red.), to właściwie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z ostatniej epidemii koronawirusa – SARS – mówi naukowiec.

– Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego wynik – porównuje naukowiec. Jak działa, enzym ten stanowił częsty, ale były do niego miliony kombinacji „kluczy”. – I my znaleźliśmy jeden klucz, który wybierze do tego enzymu – precyzuje naukowiec.

Ekspert wyjaśnia, skąd badacze wzięli ten charakterystyczny dla koronawirusa enzym – i skąd wiedzieli, iż istnieje taki ważny. – Od paru lat współpracujemy z klasą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem spośród nim działalność podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał kolosalny pomysł na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – ocenia prof. Drąg. Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS zaś jej doskonałego inhibitora. Parę lat później na pamięć tego pytania w Singapurze powstała nawet rzeźba.

– Na startu lutego tego roku, jak tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – przywiózł mi ją do Wrocławia. To zaczęliśmy ją bardzo dobrze badać – mówi naukowiec. Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 jest bardzo odpowiednia do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą działał prof. Hilgenfeld.
Naukowcy wydali się końcami z całym światem

Jak uczy, istnieje obecne enzym unikalny („rozpoznaje glutaminę w perspektyw P1”). – U ludzi łatwo nie ma takich enzymów – zapewnia badacz. Stąd również można się spodziewać, że skoro powstaną leki wielkie w obecny enzym, toż będą one niszczyć wirusowi, a obecnie nie człowiekowi. Oraz to oznacza, iż będą kilka toksyczne.

Praca (z końcami z doświadczeń) zespołu prof. Drąga istnieje nadal w trakcie recenzowania, jednak jego skład już dziś nieodpłatnie udostępnił swoje produkty naukowcom z pełnego świata. – Nie patentowaliśmy tego. Preprint pracy jest prosty online. – To istnieje prezent z mojego laboratorium dla ludziach uczestnikach – zaznacza naukowiec. I działa, iż w parę dni po pracy zainteresowanych nie brakuje. Z badaniami i propozycjami współpracy komunikują się zespoły z innych części świata.

– To, co już opublikowaliśmy – to pewna spośród najaktualniejszych informacji, jakie można liczyć o tym enzymie. Toż jego pełna preferencja substratowa – precyzuje badacz. Badania te prowadzą, z którymi aminokwasami enzym może się stosować w pierwszych pozycjach. – Możemy powiedzieć, czy obecne są aminokwasy duże, małe, hydrofobowe czy zasadowe. Możemy także zrobić mapę najważniejszego stanowiska tego enzymu i składać do niego nawet leki, które szybko znajdują się na placu – mówi naukowiec.

Dodaje, że z badań tychże mogą właśnie mieć też chemicy czy firmy, aby tworzyć nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, i nawet firmy do stworzenia testów diagnostycznych, które powodowały szybciej ustalić, czy człowiek ma koronawirusa.

– Już na przypadku jesteśmy różne białka spośród obecnego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo praktyce jest zapewnij niesamowite – zaznacza prof. Drąg.

Badacze z Wrocławia mogli wypełnić swoje badania tak już dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Wypracowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala myśleć i otrzymywać wysoce aktywne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką skalę aminokwasów (które nie organizują w istocie), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Zapewne ona być do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te uznany został właśnie w 2019 r. Nagrodą Fundacji na sprawa Nauki Polskiej.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments