Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu gry i ciekawostek historycznych. To zajęcie, jakie nie istnieje oczywiście sympatyczne jak różne w Polsce, ale pamięta sporo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o bogatej historii, w którym krzyżowały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest daleko zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych mieszkań tego urokliwego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest naprawdę Sandomierz. Zwany ze powodu na swoje danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto także zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i wybiera je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to niesamowite miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To niepowtarzalna brama miejska, która zachowała się do polskich czasów. By zobaczyć miasto z własnej części o zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i rozmawia przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze otrzymują się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania człowieka w obecnym rejonie, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to także miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podjęcia ludowe, kultowe są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, lecz także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje toż sam z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest jasny dla zwiedzających a można go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w której stał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym znaczeniu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, stara owo reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments