Apel Bezpartyjnych Samorządowców w sprawie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce

Apel Bezpartyjnych Samorządowców w kwestii przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce

Prasóweczki

Apel Bezpartyjnych Samorządowców w kwestii przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce W ruchu z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i wpisaniem w Polsce stanu epidemii wzywamy wszystkie formacje polityczne ważne w parlamencie do uzyskania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

 

Za przeniesieniem terminu wyborów przemawia trwająca epidemia i płynące z niej zagrożenia też nie wykonujące się przewidzieć skutki korespondencyjnej formy głosowania, która nie została logistycznie
i proceduralnie odpowiednio przygotowana.

W powyższym kontekście, również samorządy w ramach swoich dziedziny, nie mają fizycznych możliwości skompletowania komisji wyborczych, przeszkolenia jej członków i przygotowania lokali wyborczych gwarantujących bezpieczeństwo głosujących w czasie epidemii. Ponadto, zgodnie
z Przepisem Wyborczym, stałym, najwyższym organem wyborczym, przydatnym w myślach przeprowadzania wyborów w Polsce jest Państwowa Komisja Wyborcza, której nadzór nad prawidłowością procesu wyborczego i ważność w formie głosowania wyłącznie korespondencyjnego, w praktyce jest wyłączona.

Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, prezydent wybierany jest poprzez Naród
w zestawach powszechnych, równych, naturalnych także w głosowaniu tajnym. Wybory dokonane w momencie 10 maja, w formie korespondencyjnej, nie dokonają tych podstawowych warunków. Wolne wybory to podstawa demokracji, dlatego Polacy oczekują od wszystkich sił politycznych wypracowania porozumienia ponad podziałami oraz wspólnych, parlamentarnych działań, uwzględniających dobro wszystkich Polaków.

Biorąc pod uwagę wszystko co powyżej, wzywamy formacje polityczne ważne w parlamencie do uzyskania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

zobacz również Apel Bezpartyjnych Samorządowców w sprawie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments